Po tatuażach, piercing jest drugim najpopularniejszym sposobem upiększania swojego ciała. Według statystyk, 30% populacji świata miało go przynajmniej raz w życiu. Przekłute płatki uszu i kolczyki w pępku są uważane za seksowne, zwłaszcza przez płeć piękną. Brwi, język, piersi i inne części ciała są często przekłuwane - zwłaszcza przez osoby, które przekłuły swoje tradycyjne piercingi i nie mogą przestać. Jednak niewiele osób spośród tych, które lubią ozdabiać własne ciało myśli o tym, że początkowo piercing nie był sposobem na zwrócenie uwagi, ale miał znaczenie sakralne dla osoby, która go nosiła. Zajmijmy się tym!
Piercing był po raz pierwszy stosowany przez prymitywne plemiona afrykańskie ponad 800 lat temu. Każdy piercing, ozdobiony specjalnym dodatkiem, miał swoje znaczenie. W ten sposób starożytni ludzie pokazywali swoją przynależność do określonej kultury lub plemienia. Na przykład kenijscy wodzowie koniecznie przekłuwali brwi, a ich kobiety - usta i język.
W starożytnym Rzymie najdzielniejsi wojownicy-zwycięzcy mieli przekłute sutki jako symbol odwagi i samopoświęcenia!
W hinduizmie najczęstsza modyfikacja twarzy. Kolczyk w nozdrzu symbolizuje cześć i uwielbienie dla Lakszmi, bogini obfitości i dobrobytu. Młode dziewczyny mają wkładany do nosa złoty pierścień, który ma oznaczać jej gotowość do małżeństwa. Aby sublimować kosmiczną energię, kobiety powinny mieć przekłute oba płatki uszu i nosić w nich masywną biżuterię. W plemionach peruwiańskich istniał zwyczaj, że mężczyźni-myśliwi przebijali przegrodę nosową i do otworu wkładali ogromny drewniany pierścień - taki obrzęd wskazywał na odwagę i bystry umysł.
Szamani, którzy wzywali siły natury i porozumiewali się z duchami, przebijali sobie języki ostrymi kolcami trujących roślin.
Wraz z nastaniem chrześcijaństwa obrzędy te zostały zmienione, zapomniane, a nawet prześladowane przez duchownych. W 1139 roku wydano regułę kościelną zabraniającą przekłuwania jakiejkolwiek części ciała, a innowiercy byli prześladowani i surowo karani przez członków zakonów. Według Biblii i Koranu, piercing był uważany za atrybut szatański, a ludzie, którzy go nosili, byli splugawieni przez diabła.
W dzisiejszym świecie niewiele osób zastanawia się nad znaczeniem przekłuwania ciała i noszenia w nim biżuterii. Przekłuty pępek jest uważany za seksowny, a kolczyk w brwi za symbol przynależności do pewnej subkultury. Kolczyki w uszach, wargach, nosie i genitaliach są dość powszechne, ale jest kilka mało znanych kolczyków, które chcielibyśmy omówić bardziej szczegółowo:
- Body piercing to kolczyk na ciele najczęściej stosowany przez dziewczyny. Wykonują kilka otworów wokół pępka i wkładają w nie różną biżuterię.
- Przeszywający gorset. Ten rodzaj modyfikacji żyje zgodnie ze swoją nazwą i jest najczęściej wykonywany na plecach. Przekłucia podzielone są na kilka rzędów, w które wkłada się pierścienie i przewleka przez nie wstążkę związaną w krzyż.
- Niebo. Tym wyjątkowym i dość rzadkim zjawiskiem są kolczyki dentystyczne. Niektóre lokalne i zagraniczne gwiazdy pop zdobią swoje zęby dżetami, kryształami Swarovskiego, a najbogatsi członkowie filmu i show biznesu - diamentami. Wyrażenie "bezcenny uśmiech" można teraz potraktować dosłownie.
- Przebicie mózgu. Chyba najbardziej efektowny i nietypowy ze wszystkich rodzajów ozdób na ciało. Młody neurochirurg funduje swoim pacjentom przekłucie mózgu! Tak, tak! To nie jest żart, ani dowcip. Chirurg w Caracas goli część włosów na głowie i za pomocą wiertła robi mały otwór w czaszce, w który wkłada specjalny pierścień. Lekarz twierdzi, że zabieg jest całkowicie bezpieczny dla pacjenta, a przebita część mózgu nie odpowiada za procesy myślowe czy ruch. Poza tym, gdyby dziwak, który odważył się na tak zuchwały eksperyment, wydziergał sobie pierścień w głowie, jego mózg uwolniłby pewne neurony odpowiedzialne za relaks. Pacjent doświadczy stanu euforii i haju. Koszt operacji to 2 tys. dolarów.