
Mimo imponującej liczby stereotypów i mitów, sztuka tatuażu nadal nie jest bezpieczna, jeśli nie przestrzega się zasad higieny, jałowości i antyseptyki. Materiał zawiera kompleksowe informacje, które pomogą chronić siebie i swoich bliskich.
Znaczna liczba artystów tatuażu, a w szczególności początkujący entuzjaści powinni zrozumieć znaczenie przestrzegania wszystkich środków ostrożności. Należy je wysunąć na pierwszy plan, stawiając je pod względem ważności nawet ponad samym procesem tworzenia wizerunku.
" Wystarczy tylko alkoholu"
Niestety, istnieje pewna kategoria osób, zarówno wśród tzw. starych wyjadaczy, jak i współczesnych rzemieślników, którzy uważają, że moczenie igieł w roztworze alkoholu wystarczy, aby zapewnić całkowitą neutralizację wszystkich możliwych czynników zakaźnych. W rzeczywistości jednak proces dezynfekcji jest znacznie bardziej skomplikowany i wymaga pewnego poziomu wiedzy równego co najmniej przeciętnej pielęgniarce w gabinecie manipulacyjnym.
Niezależnie od "troski" czy innych wymówek, narzędzia wielokrotnego użytku, które były używane, na pewno będą zanieczyszczone płynami ustrojowymi. Jednak większość patogenów groźnych i niekiedy nieuleczalnych chorób nie ginie po leczeniu banalnym roztworem alkoholu, niezależnie od tego, ile czasu to trwa. Wiadomo, że najgroźniejszymi chorobami przenoszonymi przez krew są wirusowe zapalenie wątroby i AIDS.
Aby zrozumieć mechanizmy działania odpowiedzialnego tatuażysty, warto na początek zrozumieć dwa najważniejsze pojęcia z zakresu higieny - dezynfekcję i sterylizację.
"Dezynfekcja"
Jest to proces mający na celu zniszczenie różnych mikroorganizmów na powierzchni instrumentów. Według statystyk Międzynarodowej Organizacji Zdrowia, metoda ta może zneutralizować nawet 70 procent zarazków.
"Sterylizacja"
Metoda polegająca na całkowitej eliminacji wszystkich możliwych mikroorganizmów, w tym wirusów, grzybów i ich zarodników. Jak łatwo się domyślić, metoda ta sprawia, że zarówno tatuażysta, jak i klient są maksymalnie bezpieczni.
Na co jeszcze zwrócić uwagę oprócz narzędzi
W trakcie zabiegu za skażone mogą być uznane nie tylko narzędzia pracy, ale także inne urządzenia lub otoczenie, takie jak podłogi, ściany, kanapy, krzesła, stoły robocze, a nawet lampa.
W przypadku zaistnienia nieplanowanej sytuacji należy wymienić rękawice i narzędzia, a powierzchnie kontaktowe poddać obróbce i izolacji.
Etapy mające na celu zabezpieczenie sesji
Przed przygotowaniem miejsca pracy należy dokładnie umyć ręce i potraktować je środkiem antyseptycznym. Niedopuszczalne jest używanie jakiejkolwiek biżuterii, w tym pierścionków czy zegarków.
Wszystkie przedmioty, które będą miały kontakt z klientami muszą być wcześniej umyte i zdezynfekowane. Powierzchnie kontaktowe pokryte są folią.
Nie zapominaj o stosowaniu maski ochronnej. Zapobiega to przedostawaniu się drobnych cząsteczek krwi lub innych płynów ustrojowych do dróg oddechowych
Ważnym elementem sesji jest antyseptyczne potraktowanie miejsca przyszłego tatuażu. Brzytwy, igły i inne materiały eksploatacyjne muszą być jednorazowe.
Wszystkie narzędzia pracy powinny być przygotowane w sposób zalecany przez producenta. Ważne jest również stosowanie indywidualnych zabezpieczeń barierowych dla maszyny, jej przewodu, a nawet zasilacza.
Podczas pracy należy całkowicie unikać kontaktu z powierzchniami nie poddanymi obróbce - ubranie, twarz, pojemniki na fiolki, pokrycie podłogi, fotele itp.
Materiały eksploatacyjne muszą być prawidłowo usunięte po zakończeniu sesji.
Podsumowanie
Każdy szanujący się tatuażysta dba nie tylko o swoje umiejętności praktyczne, ale także o jakość aseptycznej, antyseptycznej normy.